A CEF program által finanszírozott, digitális készségekről szóló portált létrehozó és működtető projektnek köszönhetően most már angolul is elérhető az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége által készített Femintech kutatás.

Az IVSZ Femintech felmérésének következtetései szerint pozitív irányba halad a nők IKT iparágban való foglalkoztatása, de a további fejlődéshez és a nők arányának növeléséhez szemléletváltásra, nyitottságra, valamint az informatikai képzésekben résztvevő nők számának növelésére van szükség.

A digitális társadalom, gazdaság, valamint a vállalatok életének, sikerességének alapfeltétele a kellő digitális készségekkel rendelkező szakemberek megléte. A Magyarországon, de Európában, sőt világszerte is érezhető munkaerőhiány hatalmas kihívások elé állít mindenkit, hiszen óriási harc dúl a munkavállalókért. Ezért az IVSZ mindent megtesz azért, hogy növekedjen az informatikai oktatásban résztvevők száma, illetve minden lehetséges fronton igyekszik előmozdítani a digitális szakemberek képzését, valamint ráirányítani a figyelmet a munkavállalók olyan csoportjaira, akik komoly értéket jelenthetnek az IKT, de bármely más szektor számára is.

Nyitottabbá váló vállalatok, kevés jelölt

Az IVSZ kiemelten fontosnak tartja, hogy aktívan foglalkozzon a nők IKT és egyéb szektorokban betöltött szerepével, valamint annak tisztázásával, hogy milyen akadályokkal kell megküzdeniük a karrierjük során, mi a vállalatok nőkkel kapcsolatos attitűdje, illetve maguk a női munkavállalók hogyan látják saját helyzetüket a munkaerőpiacon. Ezért döntöttünk úgy, hogy első ízben egy széles körű felmérés keretében egyrészt kérdőíves (285 női IKT munkavállalót és 52 IKT vállalatvezetőt megkérdezve), majd mélyinterjú formájában megkérdezzük a hazai IKT vállalatok és női munkavállalók véleményét a témában.

A kérdésekre válaszoló vállalatok az általános hazai viszonyoknak megfelelő, 20% alatti arányban foglalkoztatnak nőket. Ők jellemzően back office, pénzügy, HR, marketing, sales területen dolgoznak, itt válnak vezetővé, azonban az IKT-tól az üzleti terület felé haladva emelkedik a nők aránya. A női munkavállalók alacsony aránya távolról sem jelent vonakodást a vállalatok részéről, hogy nőket alkalmazzanak: hiába szeretnék őket felvenni, nincs elegendő jelölt a munkaerőpiacon, aminek az az első számú oka, hogy a felsőoktatás alacsony számban képez ki nőket.

A nők aránya átlagosan még mindig nem éri el a 20%-ot a az informatikai képzéseken (sem a beiratkozottak, sem az oklevelet szerzettek körében), ezzel együtt az elmúlt 10 évben mindkét esetben növekvő tendencia figyelhető meg. Az informatikai képzésen oklevelet szerzettek között 2020-ban a nők aránya (17,6%) már megközelíti az EU átlagot az IKT szakemberek női arányát tekintve. Nem csak a felsőoktatásban növekszik a nők aránya a hallgatók között: az IVSZ legfrissebb bootcamp auditjelentéséből kiderül: a bootcampek hallgatói között 25,6% volt a nők aránya 2020-ban, ami lényegesen meghaladja mind a korábbi években tapasztaltakat, mind az infokommunikációs területen dolgozók körében hivatalosan mért 12%-os arányt.

Sztereotípiák, de nem csak az iparágon belül

A felmérés a női munkavállalók attitűdjét is vizsgálta azzal kapcsolatban, hogy milyen akadályokat érzékelnek a karrierjük során. A válaszadók 35%-a a sztereotípiákat jelölte meg hátráltató tényezőként, amelyek azonban elsősorban nem az iparágon belül, hanem a társadalmi környezetükben (ügyfél oldalon, oktatásban, családi és baráti körben) jelennek meg. A válaszok között jelentős arányban található meg a család előnyben részesítése, amivel összefügg az a feltevés is, hogy az IKT vállalatok nem elég rugalmasak a részmunkaidős foglalkoztatással kapcsolatban. A felmérés ugyanakkor azt is megállapította, hogy a cégek egyre nyitottabbak ezen a téren, amennyiben ez az igény felmerül.

Fontos célja volt a kutatásnak azt is megvizsgálni, hogy a női munkavállalók, illetve az IKT cégek szerint mennyire nyitott a szektor a női munkavállalók alkalmazására. A válaszok arra mutattak rá, hogy a két fél eltérően értelmezi a nyitottság fogalmát: a cégek ezt sok esetben a foglalkoztatás lehetőségével azonosítják, miközben a munkavállalók szerint a nyitottság ennél jóval többről szól (vállalati kultúráról, pszichológiai biztonságról), és nem elegendő az, ha a szervezet vezetője nyitott, az egész szervezetnek annak kellene lennie, hiszen a női munkavállalónak elsősorban a cég egészéről van tapasztalata, megítélése.

A felmérés rámutatott, hogy bár az utóbbi években elkezdődött egy pozitív folyamat, még mindig fontos és releváns kérdés a nők foglalkoztatása, az IKT szektoron belül és kívül egyaránt. A problémakör komplex, és többoldali szemléletváltás szükséges. Egyrészt a vállalatok részéről kulcsfontosságú, hogy megértsék a diverzitás fontosságát, az általuk foglalkoztatott különböző célcsoportok igényeit, és a foglalkoztatási gyakorlatukat ennek megfelelően alakítsák, elérjék, hogy a pszichológiai biztonság a szervezeti kultúra részévé váljon, valamint támogassák a nők foglalkoztatását az alapvetően férfiak által dominált csapatban. Másrészt, a nők részéről is szükséges egyfajta szemléletváltás, hogy bízzanak magukban és szakmai felkészültségükben, ne higgyenek a sztereotípiáknak, merjenek bátran belevágni az IKT karrierbe.

Töltsd le most a kutatást összefoglaló publikációt angolul!

Cikk Information

Digitális technológia/szakosodás
Digitális készségek
Mikroelektronika
Webfejlesztés
Mobilalkalmazás fejlesztés
Szoftver
Kvantumszámítástechnika
Wi-fi
Távközlés
5G
Felhőalapú számítástechnika
Gépi tanulás
Nagy teljesítményű számítástechnika (HPC)
Virtuális valóság
Kiterjesztett valóság
Robotika
Blockchain
Big Data
Internet of Things
Kiberbiztonság
Mesterséges intelligencia
Digitális készségszint
Alapszintű
Középszintű
Emelt szintű
Digitális szakértő
Földrajzi terület - Ország
Magyarország
Kezdeményezés típusa
Helyi kezdeményezés

Szólj hozzá