A Digital Skills and Jobs Platform által létrehozott nemzeti portálok egyik feladata, hogy megfelelő áttekintést nyújtsanak a nemzeti és regionális szintű, a digitális készségek fejelsztése szempontjából fontos stratégiák, kezdeményezések tekintetében és iránytűként szolgáljanak a portálra érkező olvasók számára.

Ezt a célt szolgálja a jelen bejegyzés, mely röviden összefoglalja, hogy a Nemzeti stratégiákat összefoglaló oldalon jelenleg milyen érvényben lévő stratégiákról és kezdeményezésekről olvashat a látogató.

Magyarországon jelenleg két igen fontos, nemrégiben megjelent stratégia foglalkozik a digitális készségek fejlesztésének szükségességével. A Nemzeti Digitalizációs Startégia keretstratégiaként rendszerezi, egységes szerkezetbe foglalja, aktualizálja, illetve szükség szerint kiegészíti a digitalizációval összefüggésben eddig elkészült kormányzati dokumentumok helyzetértékelését, jövőképét és eszközrendszerét. A startégia jövőképe értelmében Magyarország a digitális átalakulás szükségszerűségét felismerve versenyképességi és modernizációs törekvéseinek középpontjába állítja a korszerű, nagysebességű szélessávú infrastruktúrát, a digitális gazdaságot, a digitális kompetencia fejlesztését és a digitális közszolgáltatásokat; ennek köszönhetően célkitűzés, hogy az európai országok rangsorában 2030-ra a legjobban teljesítő tíz ország közé lép előre a jelenlegi 22. helyről a digitális gazdasági és társadalmi fejlettséget tekintve.

Magyarország kis- és középvállalkozások fejlesztésével foglalkozó KKV stratégiája, melynek felülvizsgált változata 2024 év elején jelent meg. Ez a stratégia is a DESI adatokra visszamutatva leszögezi, hogy az uniós átlagtól való elmaradás oka a humán tőke alacsonyabb digitális képzettségi szintjének, az IKT szakemberek alacsonyabb arányának és a vállalkozások digitalizáltságának alacsonyabb fokában keresendő. A Stratégia célja hogy hazánk digitális fejlettsége az évtized végére elérje az európai uniós átlagot a vállalkozások digitális felkészültségének, a digitális technológia integráltságának növelése, az innovatív digitális megoldások elterjedésének ösztönzése, IKT szektor és adatgazdaság fejlesztése terén. Ennek eszközei lehetnek a KKV-k digitális ellátottságának és használatának növelése dedikált programok által, amelyeket ki-egészítenek a KKV-k igényeihez igazítható komplex szolgáltatások, amelyek az alapszintű IKT kompetenciák fejlesztésétől a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazásáig terjedhetnek.

A portál ezen oldalán megtalálhatóak a korábban kidolgozott és elfogadott, a digitális munkaerő fejlesztését célzó Digitális Munkaerőprogramról szóló tájékoztató bejegyzés, a Digitális Oktatási Staratégiát bemutató cikk, melynek számos eleme a mai napig is aktuális terveket tartalmaz vagy például az ehhez a stratégiához szorosan kkötődő, a digtális élmményközpontok fejlesztésével foglalkozó kezdeményezést bemutató bejegyzés.

Számos nemzeti szintű kezdeményezés támmogatja a digitális technológiák megfelelő térnyerését. Ezek közül a küllönböző technológiai platformokat érdemes megemlíteni, melyek számos releváns szakterületen összegyűjtik a releváns piaci és nem-piaci szereplőket annak érdekében, hogy közösen gondolkodva a terület fejlődése érdekében stratégiát dolgozzanak ki és különböző szakmai együttműköéseket valósítsanak meg. Legrelevánsabb platformok illetve koalíciók:

Stratégia Information

Célcsoport
Digitális készségek mindenki számára
Digitális technológia/szakosodás
Digitális készségek
Digitális készségszint
Digitális szakértő
Emelt szintű
Középszintű
Alapszintű
Földrajzi terület - Ország
Magyarország
Célnyelv
Magyar
Kezdeményezés típusa
Uniós intézményi kezdeményezés
Szervezet
Költségvetés
Nem releváns
Közreműködők bevonása
Nem releváns

Szólj hozzá